עצרת הזיכרון ה – 20 לזכר רצח יצחק רבין

מזה ארבע שנים חברה תנועת המחנות העולים בקואליציית ‘זוכרים את הרצח – נאבקים על הדמוקרטיה’. קואליציה של תנועות וארגונים, ששמה לה למטרה להפוך את יום הזיכרון לרצח רבין, לתמרור אזהרה חי לדמוקרטיה הישראלית.
עצרת הזיכרון ה 20, שהתקיימה השנה, כינסה אליה המונים (כ 100,000 איש ואישה), תחת דגל המאבק באלימות ובגזענות, ולמען שמירה על הדמוקרטיה ועל שלטון החוק, כבסיס ההסכמה לקיום המשותף במדינה שלנו. בין הנואמים היו נשיא המדינה ראובן ריבלין, נשיא ארה”ב לשעבר ביל קלינטון, שרה רוזנפלד, אמו של מלאכי רוזנפלד ז”ל, רכז הקנים הערביים בנוער העובד והלומד, טוני נאסר, והרב יובל שרלו. העצרת התקיימה בהובלת קואליציית ובשיתוף עם מרכז רבין.
לפני ארבע שנים, התחייבו שותפות הקואליציה להגדיל באופן מסיבי את ציבור הזוכרים, המתחנך על ערכי הסובלנות, הדמוקרטיה ושוויון ערך האדם. וכן, התחייבו לקשור בין ההסתה והאלימות שהיוותה את התשתית לרצח, לבין מגמות אלו המתרחשות בזמננו, לזעוק חזק כדי להתנגד ולהזהיר, אך גם כדי ליצור אמון משותף ברוב השפוי של החברה הישראלית.
רונית לוי, נציגת קבוצות הבחירה של המחנות העולים בקואליציה, אמרה בסיום העצרת: “בחרנו לקחת אחריות גדולה על יום חשוב מעין כמותו, בלוח השנה של החברה הישראלית. מעטות הפעמים בהן אנו עומדים יחד עם קהלים שונים בציבור הישראלי, מקשיבים ונאבקים יחד, חרף אי הסכמות עמוקות בינינו. מתן המקום, שלא מטשטש את ההבדלים ואת חוסר ההסכמות, אך מסכים על דרך ההדברות וקבלת ההחלטות בחברה, הוא שביקשנו ליצור על במת העצרת בשנים האחרונות, כמו גם בשנה זו. היה מאוד מרגש לראות את הקהל העצום, שהגיע השנה לעצרת להיות שותף למסר הזה”.