על גבול האור – משלחת הדרכה לאוגנדה

בחודש ינואר הקרוב, תצא משלחת חברי.ות קבוצות הבחירה של המחנות העולים לאוגנדה, להפעיל קייטנה לילדים דרום סודנים, שחיו בישראל וגורשו מכאן בשנת 2012. הקייטנה מתקיימת בשיתוף עם פרויקט come true הישראלי, אשר דואג מזה שלוש שנים, לחלץ את הילדים מדרום סודן ללימודים באוגנדה וכך להצילם, ממלחמת אזרחים אכזרית, שנמצאת כיום על סיפו של רצח עם. במסגרת פרויקט come true, לומדים היום 150 ילדים וילדות בתנאי פנימייה. ילדים אלו, אינם יכולים לנסוע הביתה במהלך חופשת הקיץ שמתקיימת שם בימים אלו, ונאלצים להשאר בפנימייה.

picture-084

תנועת המחנות העולים פעלה בערד, עם עשרות מילדי דרום סודן, שחיו בישראל משנת 2007 ועד גירושם (ראו סרטון). ילדים אלו הגיעו כפליטים יחד עם הוריהם, חיו ולמדו כאן. עם ייסוד מדינת דרום סודן ב 2011 גורשו 1000 מבקשי מקלט דרום סודנים ובתוכם 500 ילדים. לצערנו, ב 2013 קרסה הממשלה הטרייה ופרצה מלחמת אזרחים על בסיס אתני. כיום המצב בדרום סודן קשה מאוד. 2 מיליון איש איבדו את בתיהם, מתוכם 800 אלף ילדים. עשרות אלפים נהרגו. 1.8 מיליון איש נמצאים בסכנת רעב. גם מקרב הקהילה שחיה בישראל, נגבו קרבנות של ילדים ומבוגרים כאחד – שנהרגו, מתו ממחלות, נפצעו, נאנסו. רבים גם הפכו פליטים ועקורים מחדש.
מתוך מחויבות לחניכינו באשר הם, מתוך אמונה בשוויון ערך האדם, ומתוך רצון לקרוא לחברה הישראלית לפקוח את עיניה, לילדים שחיו וגדלו כאן והפכו לפליטים בפעם השנייה, בחרנו להוציא משלחת מדריכים לאוגנדה, שתקיים במהלך החופשה פעילות חינוכית לילדי הפרויקט. במשך חודש ימים. 66 חברים וחברות מתנועת הבוגרים, ישהו באוגנדה ויביאו את מיטב יכולותיהם וכישוריהם בחינוך הבלתי פורמאלי, בכדי לבנות יחד עם הילדים מרחב לשיחה, להתנסות, לצמיחה ולעיצוב חברת הילדים שהם חלק ממנה. אנו מצפים ומתרגשים לקראת הנסיעה, משקיעים זמן רב בהכנת המשלחת ובלמידת האתגרים שעומדים בפנינו, הן מבחינת שפה, הן מבחינת פערים תרבותיים והן מבחינת עולם הנפש של כל ילדה וילד בפרויקט.