“מפילים חומות” – יום לציון עשור להתנתקות

לרגל עשור ל”התנתקות” -נסיגת ישראל באופן חד צדדי מרצועת עזה מצפון השומרון ופינוי כ- 8600 תושבים ו- 21 יישובים -התכנסו, לפני כשבועיים, חברות וחברים מקבוצות הבחירה של המחנות העולים ליום עיון בנושא. את היום הוביל צוות “צדק תרדוף”. במהלך היום פגשו החברים לשיחה מעוררת ומעניינת את קובי בורשטיין וחגית ירון, הרב אלישע וישליצקי, ופנחס ולרשטיין, כולם מהציונות הדתית.
יום עיון

אסף שנער, ממארגני הכנס מספר: “אחד המאפיינים של תהליך הפירוק שעוברת החברה הישראלית הוא הזהות שהולכת ונוצרת בין עמדות פוליטיות ומחנות פוליטיים לבין הקושי להזדהות עם כאב. נוצרת מעין “חומה רגשית” שצומחת על יסודות הויכוח הפוליטי ומפרידה בין חלקיו השונים של העם. בחרנו ביום עיון לפתוח צוהר קטן בחומה הזאת, ולהקשיב ולשוחח על הכאב, על התחושות והמחשבות שקשורות לפינוי יישובי גוש קטיף.  למדנו, כי בעוד שעבור רוב העם, ההתנתקות הינה אירוע היסטורי שקרה בשנים האחרונות,לצד אירועים אחרים (האינתיפאדה השנייה, מלחמת לבנון השנייה, מלחמות עזה ועוד).עבור הציונות הדתית מאידך, זהו “גירוש” המהווה קו שבר היסטורי מכונן ושבר ערכי גדול”.
יאיר רביב אמר כי: “את ההתנתקות, עם כל המחלוקות הפנימיות הקשות, הצליחה החברה הישראלית לעבור כחברה אחת. גילויי האלימות, סירוב הפקודה וחוסר הקבלה של ההחלטה הדמוקרטית היו בשוליים. זה רחוק להיות מובן מאליו. אם, כפי שאנחנו מקווים, נגיע לצומת נוסף בו יידרש פינוי התנחלויות במתווה מדיני כזה או אחר, חשוב לנו להבין כיצד חברתית נוכל לצלוח פינוי זה באופן דומה, כחברה אחת”.